Tradycyjne Wędliny na Polskim Stole Wielkanocnym

22.04.2021

Skąd tradycja związana z wędlinami na Wielkanoc?

 

Zwyczaj wkładania do koszyczka ze święconką wędlin i kiełbas związany jest z wierzeniami dotyczącymi ich symboliki. Żaden produkt, który w Wielką Sobotę katolicy niosą do kościoła, nie jest przypadkowy, a ich geneza wcale nie jest tak oczywista, jak się może wydawać.

Już od dawnych lat, różne wędliny, szynki i kiełbasy uważało się za symbol zdrowia, płodności i dostatku materialnego. Powód takiego powiązania jest prosty - dawniej, potrawy mięsne nie były tak powszechne, a zdobycie ich oznaczało przejaw bogactwa. W dzisiejszych czasach, kupno wędliny nie należy już do tak kosztownych wydatków, ale jej symbolika wciąż pozostała obecna w sercach Polaków. Inna geneza mówi, że symbolika wędliny powiązana jest z procesem jej wytwarzania. Mięso, z którego powstała, przypominać ma o ofierze baranka paschalnego.
            Najwyższej jakości wędliny, których nie może zabraknąć na Twoim świątecznym stole znajdziesz w ofercie Świderskich, odpowiednia receptura i domowe przyrządzenie sprawia, że każdy pokocha smak i aromat, jakim się charakteryzują.

 

Kiełbasa biała wielkanocną królową

 

Istnieje wiele wyrobów, których nie sposób pominąć podczas zakupów na Święta Wielkanocne. Wedle tradycji, na Stole Wielkanocnym nie może zabraknąć białej kiełbasy. Podczas świąt pojawia się ona w wielu rozmaitych potrawach, a używana jest na dużo różnych sposobów:

  • w żurku,
  • w barszczu białym, a nawet czerwonym,
  • jako farsz do pierogów,
  • jako nadzienie do tart.

 

            Na stole znaleźć można także zwykłą białą kiełbasę w formie podsmażonej lub gotowanej. W wielu polskich domach zdarza się nawet, że jest ona grillowana - przygotowując ją, należy jednak uważać, by jej nie przypalić. Czas smażenia powinien być krótki, głównie ze względu na cienką skórkę i jej delikatność. Polakom wciąż nie brakuje nowych metod na użycie białej kiełbasy, a ilość sposobów na jej zastosowanie zdają się nie mieć granic.
            Jeśli jesteś fanem tradycji, postaw na kiełbasę palcówkę od Świderskich. Jej aromat przyciągnie każdego łasucha i sprawi, że w te święta będą nie tylko radosne, ale również podbiją serca i żołądki Twoich najbliższych.

 

Tradycyjna szynka wędzona

 

Oprócz białej kiełbasy, na Stole Wielkanocnym znaleźć można też wędzoną szynkę. Opalana zachwycająco pachnącym drewnem wędlina, co święta zdaje się oczarowywać wszystkich domowników, wprowadzając wśród nich świąteczną atmosferę. Ten charakterystyczny aromat dla wielu Polaków stanowi bezpośrednie powiązanie ze świętami. Zazwyczaj takie wędliny przygotowywane są przy użyciu drewna bukowego, olchowego lub dębowego, by zachowały one możliwie najpiękniejszy aromat i nabrały pożądanych walorów smakowych.

Idealną szynką określa się wędlinę, która, oprócz wyrazistego smaku i aromatu, posiada też odpowiedni stopień kruchości, czasem nawet lekko się rozsypując. Dlatego, wybierając wyroby wędliniarskie na okres świąteczny, warto zadbać o to, by były one wykonane, z jak najlepszej jakości mięsa i przechowywane w odpowiedni sposób, a następnie mogły cieszyć świąteczne podniebienia. Tego rodzaju szynkę znajdziemy w ofercie sklepu Świderskich. Tradycyjna wędzona szynka została przygotowana zgodnie z najlepszą recepturą. Jej smak podbije podniebienia nie tylko Twojej rodziny, ale również gości, którzy odwiedzą Cię w ten radosny, świąteczny czas. Daj się oczarować niepowtarzalnemu smaku, jaki oferują szynki od Świderskich.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl