Jakie mięsa powinny pojawić się na naszych stołach wigilijnych?

20.12.2021

Jednak, dlaczego święto Bożego Narodzenia noszą miano bogatych kulinarnie? Po pierwsze ze względu na fakt, iż składa się z dwóch części, które zdecydowanie różnią się od siebie w sensie gastronomicznym. Pierwsza część to oczywiście Wigilia. Tego wieczoru na świątecznym stole są tylko dania wielkopostne. W wielu domach jest to 12 potraw ze względu na biblijną symbolikę. Jednak interpretacja w wielu domach jest inna, dla niektórych dwanaście potraw oznacza apostołów, a dla innych liczbę plemion Izraela. Różne regiony Polski charakteryzują się swoimi lokalnymi tradycjami, jak na przykład potrawy, które powinny znaleźć się na stole podczas wigilijnej kolacji, czy fakt, iż niektóre z nich są spożywane wyłącznie w ten jeden dzień w ciągu roku, jak np. duszona kapusta z groszkiem. Różnice możemy również dostrzec w zwyczajach, zgodnie z którymi przygotowywane są poszczególne potrawy.

 

Polskie menu świąteczne może różnić się w zależności od regionu i zwyczajów danej rodziny, ulega pewnym zmianom, ale zawsze pozostaje postne (bez mięsa) i jednocześnie odświętne. Składa się przede wszystkim z ryb i różnych dań mącznych, a także dań z kapusty, grochu, maku i suszonych owoców.

 

Mięso podczas świąt?

A teraz przechodzimy do drugiej kulinarnej części Świąt Bożego Narodzenia, która rozpoczyna się już pierwszego dnia Świąt, czyli 25 grudnia. W tym okresie nie ma już jasnych reguł gastronomicznych. Jedyne, co jest typowe: na stołach pojawiają się dania mięsne.

 

W pierwszy dzień Świąt najczęściej spożywa się różne wędliny. Oczywiście najlepiej, gdy mięso jest pieczone lub wędzone. W okresie świątecznym na stole królują również różnego rodzaju kiełbasy, pasztet i szynki, które często są wytwarzane samodzielnie przez gospodynie domu, dzięki czemu smakują jeszcze lepiej. Najpopularniejszym dodatkiem do mięs są marynowane owoce, takie jak gruszki, śliwki i jabłka. Do potraw na ciepło najczęściej wykorzystuje się mięso pieczone, do najpopularniejszych należy karkówka, gęś lub kaczka, które podaje się bez dodatku.

 

Jeśli szukają Państwo pysznych i zróżnicowanych wędlin, które smakiem przypominają wyroby domowe, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Gwarantujemy niepowtarzalny smak, cudowny aromat oraz atrakcyjne ceny.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl