Proces wędzenia kiełbasy

15.09.2021

Wybór odpowiedniego mięsa

Na samym początku należy dobrać odpowiednie mięso, z którego zrobi się kiełbasę. Co ciekawe, nie ma z góry ustalonej zasady — panuje pełna dowolność. Można skorzystać z wieprzowiny, wołowiny, baraniny, a nawet drobiu. Warto pamiętać jedynie, aby było to mięso dobrej jakości, pochodzące z zaufanego źródła.

Przygotowanie kiełbasy

Sam zakup mięsa nie wystarczy, aby zrobić z niego kiełbasę. Należy najpierw dobrać odpowiednie proporcje, a następnie je wydzielić. Następnie trzeba przygotować odpowiednie do tego procesu jelita, do których wkłada się mięso. Zakłada się, że na każdy metry jelita powinien przypadać kilogram wypełnienia. Przed nadziewaniem, mięso należy przyprawić czosnkiem, solą oraz pieprzem w odpowiednich proporcjach i dodać zaprawę (którą przygotowuje się poprzez zagotowanie wody z liściem laurowym, zielem angielskim, pieprzem, octem, cukrem i gorczycą).

Właściwe wędzenie kiełbasy

Po takim przygotowaniu kiełbasy można przystąpić do wędzenia, najpierw trzeba zacząć od przygotowania specjalnego dymu wędzarniczego. Najlepiej, aby pochodził on z drzew liściastych, takich jak olcha, buk czy dąb. Gęstość dymu reguluje się poprzez otwarcie lub uchylenie otworu komory wędzarniczej.

W zależności od preferencji kiełbasę wędzi się w różnych temperaturach. Proces ten można wykonywać na zimno lub wykorzystać ciepły, a nawet gorący dym. Każdy z tych sposobów pozwoli na otrzymanie innego aromatu i smaku kiełbasy, dlatego warto wcześniej dokładnie przemyśleć swój wybór. Należy również pamiętać, aby przed wędzeniem osuszyć kiełbasę, aby uniknąć kwaśnego posmaku.

Wędzenie na zimno powinno odbywać się w niezmiennej temperaturze 20-25 stopni i trwać 2 godziny, codziennie przez 10 dni. Ten sposób, pomimo że jest czasochłonny, pozwala na długie przechowywanie kiełbasy.
Z kolei wędzenie na ciepło jest krótsze i składa się z trzech etapów. Najpierw w temperaturze ok. 50-60 stopni dokładnie osusza się kiełbasę (przyjmuje się, że powinno to trwać 40 minut), następnie przez 60 minut wędzi się ją w temperaturze 85-90 stopni. Ostatni etap to pieczenie kiełbasy w temperaturze od 75 do 90 stopni. Parzenie uwędzonej kiełbasy Po zakończeniu wędzenia, kiełbasę poddaje się również procesowi parzenia, gotowy wyrób należy umieścić w naczyniu z wodą, której temperatura wynosi minimum 70 stopni. Parzenie powinno trwać przynajmniej 20 minut, jednak należy pamiętać, że w tym czasie kiełbasa nie może pęknąć. Po tym procesie wyrób jest gotowy do spożycia.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl